Praktyka, Praktyka, Praktyka
Praktyka jest kluczem do osiągnięcia sukcesu i doskonalenia swojej gry tak jak mówi pewien wierszyk: ” Trzy rzeczy aby zostać dobrym graczem? praktyka, praktyka, praktyka!”. Ale praktyka to nie tylko rzucanie lotkami do tarczy przez kilka godzin dziennie, to zręczność i wprawna ręka. Poniżej postaram się przedstawić kilka rad jak osiągnąć sukces.
Częstotliwość i świadomość przed ilością
Jak często i jak długo? Oto jedno z pytań jakie zadają początkujący gracze. Odpowiedź na to pytanie nie zaskoczy chyba nikogo- Tak często jak to możliwe i tak długo jak to możliwe. Jednak niewielu z nas może poświęcić cały dzień na praktykowanie. No chyba, że jest bezrobotnym. Tak więc każdy czas jaki możesz poświęcić jest dobry, nieważne czy jest to 8 czy 1 godzina dziennie, ważne jest w jaki sposób go wykorzystasz 1 godz. intensywnego, świadomego, systematycznego i zmotywowanego rzucania jest lepsza od 8 godz. byle jakiego rzucania, takiego na odwal się. np. gracz A rzuca w niedzielę 7 godz. i nic nie robi w pozostałe dni tygodnia, a gracz B praktykuje każdego dnia po 0.5 godz. dziennie i nic nie robi w niedzielę.
Staraj się praktykować każdego dnia w tygodniu opuszczając nie więcej niż 1 lub 2 dni. Nawet jeżeli możesz poświęcić nie więcej niż 20 min dziennie jest to również dobra praktyka. Powinieneś postarać się wygospodarować czas na jeden dłuższy trening np. 2 godz. w weekend. Również jeżeli mógłbyś trenować kilkakrotnie w czasie dnia krótko to na pewno będzie to procentowało w przyszłości.
Samotność
Praktykowanie w samotności jest o wiele bardziej wartościowe niż praktykowanie z przyjaciółmi lub poprzez rozgrywanie tak wielu meczy jak to możliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch sposobów trenowanie z proporcją 1/3 to mecze a 2/3 to praktyka w samotności lub nawet więcej. Dlaczego taka proporcja a nie inna. Otóż grając z przeciwnikiem nie ważne czy gorszym czy lepszym starasz się być lepszym tylko od niego, a grając w samotności twoim przeciwnikiem jesteś tylko ty, a wtedy poprzeczka ustawiona jest znacznie wyżej od twoich przeciwników z którymi grasz. Za każdym razem grając samotnie starasz się aby twój wynik za każdym razem był coraz wyższy i wyższy i tylko w ten sposób będziesz coraz lepszy.
Wybór właściwej gry
Właściwa gra powinna:
• Doskonalić dokładność trafiania do całej tarczy
• Umożliwić ćwiczenie w samotności
• Nastawić się na trafianie w pola pojedyncze i podwójne w x01 i pojedyncze oraz potrójne w cricket,
• Rozwijać poziom twojej gry a nie powodować frustracji
• Zachęcać, śmieszyć opierać się na współzawodnictwie
Bardzo istotną sprawą w praktykowaniu jest możliwość porównywania osiąganych wyników w celu oceny postępów gry. Poniżej przedstawiam kilka gier, które spełniają powyższe warunki:
• 170 Dobra gra dla wszystkich. Jest to skrócona wersja gry 501, którą zapewne znacie. Grę zaczynamy jako straight in a kończymy jako double out. Gra ćwiczy zakończenie poprzez podwójne trafienie. Graj kilka rund zapisując ilość lotek jakie potrzebujesz do jej zakończenia i porównuj wyniki z poszczególnych dni robiąc odpowiedni wykres.
• Round the board – trening zegarowy ( wiele wariacji) Dobra gra dla początkujących Zapisuj ilość lotek jakie potrzebowałeś do trafienia w pola pojedyncze od 1do 20 i w środek i porównuj dane. Możesz to samo robić trafiając w pola podwójne i potrójne. Inną możliwością jest rzucanie trzema lotkami w każde z potrójnych pól zapisując 1 punkt za pojedyncze pole i 3 za potrójne pole. Początkujący powinni się cieszyć z wyniku 60, średniozaawansowani z 70+ 80+ a ex perci z wyniku powyżej 100 punktów. Jest to dobra gra do ćwiczenia trafiania w potrójne pola jak w grze cricket, nie ćwiczy trafiania w pola podwójne.
• Finishing Jest to gra trochę bardziej wymagająca. Zaczynasz z wynikiem 60 punktów i starasz się go zdobyć rzucając trzema lotkami. Jeżeli nie zrobisz tego wtedy wynik obniżasz o 1 punkt, a jeżeli trafisz to podwyższasz o 10 punktów i grasz do 180 punktów
Przykład:
rzut 1: 60 – nie zdobyty
rzut 2: 59 – zdobyty
rzut 3: 69 – nie zdobyty
rzut 4: 68 – nie zdobyty
rzut 5: 67 – zdobyty
rzut 6: 77 – nie zdobyty
itd.
Bardzo dobra praktyka do x01 i podwójnych pól.
• 25 Jest to bardzo dobra gra dla dobrych graczy. Rozpoczynasz z wynikiem 25 punktów i rzucasz trzema lotkami w każde podwójne pole od 1 do 20 i w środek. Jeżeli trafisz dodajesz sumę trafionych punktów do poprzedniego wyniku a jeżeli nie trafiłeś to ją odejmujesz. Jeżeli dojdziesz do zera to gra jest skończona. Jeżeli przejdziesz przez wszystkie numery to możesz być z siebie dumny. Prawdopodobnie światowy rekord wynosi powyżej 600 punktów lub coś koło tego
Przykład:
rzut 1: D1 trafione 1x, 27 punktów (25 + D1 = 27 + 2)
rzut 2: D2 chybione , 23 punkty (27 – D2 = 27 – 4)
rzut 3: D3 chybione , 17 punktów (23 – D3 = 23 – 6)
rzut 4: D4 trafione 2x, 33 punkty (17 + 2xD4 = 17 + 2×8 = 17 + 16)
i tak dalej
Bardzo dobra gra dla praktykowania podwójnych pól.
Przygotowanie do meczu
Przygotowanie do meczu jest bardzo ważną sprawą, która może przesądzić o wyniku rozgrywki. Powinieneś minimum 1/2 godz. przed meczem koncentrować się np. Eric Bristow pięciokrotny mistrz świata od 4 do 5 godz. samotnie ćwiczy aby móc zagrać chociaż krótki mecz.
Powinieneś ciągle rozwijać i doskonalić swoją umiejętność do przygotowywania się, co powinno stać się twoją rutyną. Jest to równie ważne jak bezbłędne trafianie w podwójne, potrójne pola i w środek.
Oprócz wszystkich porad , pamiętaj że każdy trening powinien być zakończony dobrym piwkiem, a napewno poparty w sparingu z lepszym graczem. Nie bój się grać z lepszym od siebie-podwyższasz swoje kwalifikacje, ale nie skacz z radości jak z nim wygrasz-to jeszcze nie powód do zakończenia treningu.
Trening mentalny – psychologia umysłu…
Jakie korzyści daje trening mentalny?
- podnosi efektywność działania,
- uczy radzić sobie ze stresem,
- uczy technik relaksacji,
- poprawia koncentrację uwagi,
- zwiększa poziom motywacji,
- rozwija umiejętność wyznaczania sobie celów i dążenie do nich,
- rozwija pewność siebie oraz poczucie skuteczności,
- pomaga wypracować optymistyczną postawę życiową.
Trening umysłu ma jeszcze inne dwie wielkie zalety. Jest najzdrowszym i najtańszym aspektem przygotowania zawodnika.
Pamiętaj :
– zanim wyrzucisz lotkę, zobacz ją w tarczy (a nie jest to łatwe)
– zawsze miej szacunek dla partnera – nie krzycz, nie poganiaj (choć czasami by się zdało )
– jeśli przegrasz nie zwalaj na brak treningu – po prostu partner był lepszy
– jeśli wygrasz tzn. że czytałeś rady i porady
Życzę miłego grania.
Joker-Pepsiak